Ambulanță blocată în vamă de tractoare
Social 16 februarie 2024, 17:31 | 521

Un bărbat cu probleme cardiace, căruia i s-a făcut rău în Vama Leușeni, nu a putut beneficia imediat de ajutorul medicilor care au venit la punctul de trecere a frontierei. Deoarece drumul de acces a fost restricționat de tractoarele fermierilor, ambulanța a rămas blocată la aproape un kilometru de postul vamal, transmite Inspectoratul General al Poliției. În aceste condiții, bărbatul a fost dus de polițiști și asistenții medicali cu targa până la ambulanță, iar apoi a fost transportat la spital.

La protestul fermierilor din capitală a venit și șeful Inspectoratului de Poliție Buiucani, Oleg Bîrliba, pentru a le solicita organizatorilor să le ceară agricultorilor din Vama Leușeni deblocarea accesului în puctul de trecere. Bîrliba a spus că a intervenit deoarece persoanele responsabile de acțiunea de protest se află la Chișinău, nu la vama Leușeni.

Fermierii au insistat ca ambulanța să treacă prin câmp pentru a ajunge în vamă. Unii dintre ei s-au arătat nedumeriți de această situație, invocând faptul că punctul de trece este blocat de cinci zile.

Poliția s-a autosesizat pe acest caz, urmând să fie pornit un proces penal pentru îngrădirea accesului serviciului medical la acordarea ajutorului unei persoane care a solicitat acest lucru. Tot în contextul protestului din vamă, oamenii legii au anunțat că un microbuz cu șase pasageri a rămas blocat pe acostament în timp ce șoferul a încercat să ocolească porțiunea de traseu blocată de tehnica agricolă.

Opinia ta contează. Comentează!