0:00/ 0:00LIVEQuality1  AudioSubtitle
Economia Republicii Moldova este în recesiune după ce în ultimele șase luni Produsul Intern Brut a fost în scădere
Economic 21 martie 2025, 19:51 | 185

Economia Republicii Moldova este în recesiune după ce în ultimele șase luni Produsul Intern Brut a fost în scădere. Totodată, timp de un an, prețurile medii de consum au crescut cu aproape nouă la sută. Oamenii pe care i-am întâlnit astăzi la Piața Centrală ne-au spus că traiul în Moldova este tot mai scump și se descurcă tot mai greu.

În ultimele 12 luni, prețurile medii de consum au crescut cu 8,6 la sută, dintre care la produse alimentare - cu aproape 8%, la mărfurile nealimentare cu 4% și la serviciile prestate populației cu peste 16%.

OLEG CARA, director, Biroul Național de Statistică: "În februarie curent, prețurile medii au crescut cu 0,2%, în special produsele alimentare cu circa 0,8 la sută, iar produsele nealimentare cu circa 0,5%. Totodată, s-au redus prețurile medii la servicii cu circa 0,9 la sută."

Oamenii pe care i-am întâlnit astăzi în piață ne-au spus că fiecare scumpire bate la buzunar.

În anul 2024, PIB-ul Republicii Moldova a crescut cu doar 0,1 la sută față de anul precedent.

OLEG CARA, director, Biroul Național de Statistică: "În primul rând a influențat pozitiv sectoarele precum sunt activitățile financiare și comunicații, activitățile ce țin de construcții. Totodată a influențat spre micșorare rezultatele activității în sectorul agrar. Acest fapt a condus la micșorarea Produsului Intern Brut cu 1,3 la sută."

În timp ce datele oficiale arată că, în ultimul trimestru din 2024, economia Republicii Moldova s-a contractat cu 1,3 la sută, cetățenii spun că nu sesizează mari schimbări în viața de zi cu zi pentru că de multă vreme le este greu să facă față cheltuielilor.

Potrivit Biroului Național de Statistică, anul trecut, Produsul Intern Brut a constituit 323 de miliarde de lei.

Opinia ta contează. Comentează!