Vladimir Plahotniuc riscă până la 15 ani de închisoare pentru crearea și conducerea unei organizații criminale
Justiţie 18 iulie 2023, 20:00 | 568

Vladimir Plahotniuc riscă până la 15 ani de închisoare pentru crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie și spălare de bani. Precizarea a fost făcută astăzi de Procuratura Anticorupție. Dosarul ”frauda bancară” a ajuns pe masa magistraților, iar în privința oligarhului fugar este aplicată măsura preventivă ”arest preventiv”, pentru 30 de zile.

Conform probatoriului administrat, în perioada anilor 2013-2014, Vladimir Plahotniuc a beneficiat de aproximativ 18 milioane de dolari și peste trei milioane de euro, bani proveniți din surse ilicite prin intermediul unor credite dubioase acordate de Banca de Economii, Unibank și Banca Socială, toate societăți din grupul Șor.

VERONICA DRAGALIN, șefa Procuraturii Anticorupție: "În noiembrie 2014, aproximativ 12% din PIB-ul țării a fost utilizat pentru acoperirea sumei sustrase din cele trei bănci pentru a preveni falimentul sistemului bancar din Republica Moldova."

În anilor 2014-2015, Plahotniuc ar fi primit și utilizat ilegal credite de 21 de milioane de dolari de la Banca de Economii, prin intermediul unor companii off-shore. Unul dintre capetele de acuzare îl vizează pe Vladimir Andronachi, care ar fi obținut un credit fraudulos de peste 32 de milioane de lei de la Banca de Economii, prin intermediul unei companii menționate anterior. Cazul acestuia este în curs de examinare în instanță, a precizat Veronica Dragalin.

VERONICA DRAGALIN, șefa Procuraturii Anticorupție: "Printre inculpați trimiși deja în judecată se numără un deputat, un fost guvernator al BNM, doi foști viceguvernatori și un șef de departament al BNM, fostul președinte interimar al Băncii de Economii, al Băncii Sociale și ex președintele Unibank, doi contabili și alții. În total, 17 persoane."

Vladimir Plahotniuc ar fi beneficiat în total de aproximativ 40 de milioane de dolari, sustrase din Banca de Economii, Unibank și Banca Socială.

VERONICA DRAGALIN, șefa Procuraturii Anticorupție: "Mijloacele bănești au fost utilizate în interes personal și al organizației criminale sub formă de achiziționarea unui avion, zboruri charter, procurări de bunuri mobile și imobile, achitarea serviciilor juridice, medicale, reparații și constricții, investiții în afaceri, achitare a unor datorii și organizarea evenimentelor."

Procuratura Anticorupție a depus repetat un demers la Interpol ca să anunțe darea în căutarea internațională a fugarului Plahotniuc. Pentru infracțiunile comise, legea prevede o pedeapsă cu închisoarea de la opt până la 15 ani.

În scopul reparării prejudiciului cauzat prin infracțiuni și eventualei confiscări speciale, au fost instituite măsuri de sechestru asupra bunurilor lui Plahotniuc, în valoare de peste un miliard de lei. Este vorba de terenuri, proprietăți imobiliare, capital social al unor companii, construcții și bunuri aflate în străinătate.

Vladimir Plahotniuc a fugit din Republica Moldova în iunie 2019.

Opinia ta contează. Comentează!